Edukacja medialna - rodzina wspólnie korzysta z tabletu.

Kompetencje cyfrowe dziecka i edukacja medialna w rodzinie



Media cyfrowe odgrywają dziś ogromną rolę. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nowoczesnych urządzeń multimedialnych, które z roku na rok dają nam nowe możliwości, stają się korzystniejsze i ogólnodostępne. A to wszystko w czasach, w których komunikacja międzyludzka nie zna granic – zarówno terytorialnych, jak i czasowych – a dzieci mają styczność z nowoczesnymi technologiami już od najmłodszych lat. Dlatego kompetencje cyfrowe są dziś niemal równie ważne jak samo pisanie i czytanie.

Dlatego umiejętność korzystania z mediów w środowisku cyfrowym należy obok czytania, pisania i liczenia do kluczowych umiejętności, bez których trudno się obejść. A prawidłowe rozwijanie kompetencji cyfrowych u szkrabów to nie lada sztuka – wymaga ono bowiem odpowiedzialności, krytycznego myślenia i sporej dawki kreatywności. Jednak z pomocą przychodzi tu edukacja medialna, której celem jest kształcenie świadomego korzystania ze środków masowego przekazu. Dzięki niej twój szkrab dowie się, jak obchodzić się z urządzeniami elektronicznymi, a także wykształci w sobie zdolności techniczne.

Co mogą zdziałać media cyfrowe i jak zaszczepić w dziecku zasady odpowiedzialnego korzystania ze smartfona lub laptopa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach naszego poradnika. Dowiesz się tu także co nieco o urządzeniach elektronicznych i zagrożeniami, jakie wiąże się z ich użytkowaniem. Ponadto przygotowaliśmy dla ciebie garść wskazówek, dzięki którym wykształcisz w swojej latorośli kompetencje cyfrowe. A pomoże ci w tym nasze praktyczne zestawienie PDF podsumowujące najważniejsze zagadnienia z zakresu edukacji medialnej w rodzinie.

W naszym obszernym pliku PDF znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Odkryj więcej artykułów:

Czym są właściwie „kompetencje cyfrowe”?

Pod pojęciem „kompetencji cyfrowych” należy rozumieć umiejętność świadomego i odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych i treści przekazywanych za ich pośrednictwem. Najprościej mówiąc, od najmłodszych lat powinno się rozwijać w dziecku kompetencje cyfrowe, by było ono w stanie wybierać treści zgodne z jego potrzebami, bezpieczne, a przede wszystkim korzystne dla swojego rozwoju. W obszarze kompetencji cyfrowych mieszczą się m.in.:

  • umiejętność korzystania z mediów, informacji i danych,

  • umiejętność komunikowania się i współpracy,

  • umiejętność tworzenia treści cyfrowych (w tym np. postów w mediach społecznościowych),

  • znajomość zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Dlaczego edukacja medialna ma dziś tak duże znaczenie?

W dzisiejszych czasach dzieci muszą sprostać natłokowi informacji pochodzących z co rusz to nowych źródeł. Dlatego tak ważne jest, by maluch rozpoczął przygodę z edukacją medialną tak wcześnie, jak to możliwe. Rozwijanie kompetencji cyfrowych toruje bowiem drogę do świadomego i odpowiedzianego korzystania z mediów.

  • Edukacja medialna uwrażliwi twojego malucha na ryzyko związane z brakiem rozwagi w korzystaniu z Internetu. Ponadto szkrab będzie potrafił bez najmniejszego problemu sklasyfikować poszczególne rodzaje treści i nabrać do nich odpowiedniego stosunku.

  • Kompetencje cyfrowe ułatwią twojemu dziecku wybranie spośród gąszcza rozmaitych mediów tych, które najbardziej trafiają w jego zainteresowania i potrzeby. Dzięki temu korzystanie z mediów będzie działaniem rozsądnym, dobrze przemyślanym, a przede wszystkim konstruktywnym.

  • Kreatywne korzystanie z mediów i umiejętność interakcji z innymi użytkownikami w bezpiecznym otoczeniu w to kolejny punkt programu edukacji medialnej dla najmłodszych.

W ramach waszej domowej edukacji medialnej nauczysz swojego szkraba świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie, a także uchronisz go przed ryzykiem wynikającym z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Rozwijanie kompetencji cyfrowych u dzieci to proces długofalowy, przebiegający stopniowo. Dlatego uzbrój się w cierpliwość – dzięki temu skorzystacie na tym wspólnie!



Rodzina w sieci – ustalcie wspólnie zasady korzystania z Internetu i multimediów.

Rodzinne zasady korzystania z multimediów

W zależności od wieku dziecka i sposobów przeznaczenia urządzeń mobilnych można wyodrębnić kilka  rodzinnych zasad korzystania z mediów. Wprowadź w waszym domu obowiązek przestrzegania reguł korzystania z multimediów i pozwól, by szkrab miał swój czynny udział w ich ustalaniu. Dzięki temu zdobędziesz jego zaufanie, a dziecko będzie zdecydowanie chętniej przestrzegało wspólnie określonych ustaleń. Z kolei stały grafik korzystania z multimediów i specjalne kupony na multimedia umożliwią wam śledzenie czasu poświęconego na urządzenia mobilne i Internet, jednocześnie zapobiegając przekraczaniu limitów. Zapoznaj się z naszymi rodzinnymi zasadami korzystania z multimediów i dowiedz się co nieco na temat metod rozsądnego użytkowania mediów, które zdecydowanie ułatwią edukację medialną całej rodziny.



Domowe zasady korzystania z Internetu i multimediów dla najmłodszych
Wskazówka

Jeśli chcesz mieć pewność, że dana strona jest dostosowana do wieku twojego szkraba, sięgnij po aplikację nadzoru rodzicielskiego. Nie tylko zapewni ona ochronę dziecka przed niepożądanymi treściami, lecz także zapobiegnie omyłkowemu usunięciu plików ze smartfona lub tabletu.

Kreatywne korzystanie z możliwości wirtualnego świata i urządzeń mobilnych wspiera rozwój kompetencji cyfrowych szkraba.

Edukacja medialna dziecka w rodzinie

Korzyści ze współczesnych zdobyczy techniki i dóbr rewolucji cyfrowej jest co niemiara. Wspólne korzystanie z mediów rozwija kompetencje cyfrowe, wspiera kreatywność, a także wzmacnia więzi rodzinne. Bądź dla dziecka ostoją na każdym etapie jego rozwoju i uświadamiaj mu, że odpowiedzialne postępowanie z mediami to klucz do sukcesu. Skorzystaj przy tym z naszych cennych wskazówek i dowiedz się, jak w zabawny sposób wprowadzić dziecko w świat cyfrowych mediów. Przy okazji zdaj sobie sprawę z tego, że wspólne doświadczanie mediów wspiera rozwój malucha i umożliwia mu przyswajanie wiedzy w formie zabawy. Jednak na tym nie koniec! Nasz artykuł dostarczy ci garści kluczowych informacji o tym, po jakie media dziecko powinno sięgać na danym etapie rozwoju i jaki jest maksymalny zalecany czas korzystania z urządzeń cyfrowych. Pamiętaj również, że wdrażając nasze sprawdzone porady, przyczyniasz się do rozwoju kompetencji cyfrowych swojego szkraba, bez względu na jego wiek i etap rozwoju edukacyjnego. Obierz sobie za cel sukcesywne wpajanie dziecku zasad samodzielnego i świadomego korzystania z mediów cyfrowych, a będziesz mieć pewność, że twoja pociecha wyrośnie na świadomego użytkownika Internetu.



Edukacja medialna dziecka w rodzinie – praktyczne porady i wskazówki
Aplikacje dla dzieci – tata pokazuje córce nową aplikację na tablecie.

Możliwości cyfrowych mediów dla dzieci

Czy to strony dla dzieci, wyszukiwarki, aplikacje czy platformy edukacyjne – Internet aż pęka w szwach od ofert nauki i rozrywki dla dzieci na różnych poziomach rozwoju i kształcenia.

Muzyka, audiobooki i słuchowiska odgrywają przy tym tak samo ważną rolę, co telewizja, serwis YouTube czy różnorodne aplikacje. W dodatku wiele z nich jest bezpłatnych, a ich wartość edukacyjna nie pozostawia żadnych wątpliwości. Właściwie dobrane pobudzają wyobraźnię najmłodszych, wspierają ich rozwój językowy i poznawczy, a także kształcą zdolność koncentracji. Ponadto są one niezwykle łatwe w zrozumieniu, potrafią przekazać skomplikowane treści edukacyjne w zabawny i przystępny sposób, a co najważniejsze: uczą dzieci niezależności i krytycznego myślenia. Jeśli nie chcesz stracić orientacji w bezliku wirtualnych ofert nauki i rozrywki dla swojej pociechy, skorzystaj z naszych sprawdzonych propozycji mediów dla dzieci.



Dziecko w sieci – wyszukiwarki, aplikacje i strony dla dzieci
Wskazówka

Nie pozwól dziecku zagubić się w gąszczu wirtualnych ofert dla najmłodszych. Bądź dla niego ostoją i świeć przykładem – tylko tak będziesz mieć pewność, że nie padnie ono ofiarą cyberprzemocy, a odwiedzane przez niego strony będą miały wartość edukacyjną i będą bezpieczne.

Bezpieczne korzystanie z Internetu – rodzina siedzi przed laptopem i wspólnie surfuje w Internecie.

Bezpieczeństwo w sieci i ochrona danych dla rodziny

Nie ulega wątpliwości, że komunikacja cyfrowa stała się integralną częścią codziennego życia. Dlatego zajrzyj do naszego praktycznego poradnika i dowiedz się, jak chronić swoją prywatność i bez obaw surfować w Internecie. Ponadto otrzymasz tu wskazówki, jak zapewnić sobie podstawową ochronę w mediach społecznościowych i komunikatorach internetowych. Co więcej, zapoznasz tu się z tematyką kontroli rodzicielskiej i całą gamą popularnych stron i aplikacji skierowanych do najmłodszych. Część poradnika została poświęcona również reklamom typu „pop up”, a także bezpiecznym wyszukiwarkom dostosowanym do potrzeb maluchów. Jednak ochrona prywatności wymaga zapamiętania całego mnóstwa nazw użytkowników, loginów i haseł, dlatego podpowiemy ci, jakie kroki należy tu podjąć, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Dzięki naszym sugestiom, sformułowanie „silne hasło” lub „bezpieczne hasło” nie będzie ci już obce.



Bezpieczny Internet – bezpieczeństwo w sieci i ochrona danych osobowych
Pierwszy smartfon dla dziecka: dziewczynka cieszy się z możliwości, jakie daje jej telefon komórkowy.

Smartfon dla dziecka: o czym warto pamiętać przed kupnem pierwszego telefonu

Kiedy dziecko będzie gotowe, aby posiadać swój pierwszy smartfon? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, gdy dziecko dorasta, a niektórzy koledzy z klasy chwalą się już własnymi telefonami komórkowymi. Pokazujemy, jak można stwierdzić, czy maluch jest gotowe do odpowiedzialnego korzystania ze smartfona i podpowiadamy, jakie zasady korzystania z telefonu komórkowego powinniście ustalić zawczasu. Dodatkowo znajdziesz tu informacje o ustawieniach aparatu, które sprawiają, że pierwszy telefon będzie bezpieczny dla dzieci.



Pierwszy smartfon
Komunikatory dla dzieci – poznaj świat Internetu i mediów społecznościowych z perspektywy swojego dziecka.

Netykieta – zasady kulturalnego korzystania z Internetu

Kultura osobista nie obowiązuje wyłącznie w życiu codziennym. Netykieta, bo o niej mowa, stanowi zbiór niepisanych zasad przyzwoitego zachowania obowiązujących w sieci: na czatach, forach czy w popularnych komunikatorach takich jak Instagram lub WhatsApp. Zanim pozwolisz dziecku przyłączyć się do popularnych społeczności internetowych, wyjaśnij mu, jak ważny jest szacunek względem drugiej osoby, a w razie trudności służ mu pomocą. Pamiętaj, że w kwestii etykiety Internet rządzi się tymi samym prawami, co codzienne sytuacje. Z naszego przewodnika po kulturalnych zasadach korzystania z Internetu dowiesz się, jakich reguł należy przestrzegać i w jaki sposób można wpajać je swojemu dziecku. Obok zasad dobrego zachowania w Internecie zdradzamy również, jak załagodzić sytuacje konfliktowe i jak reagować na nieprzyjemne komentarze. Dostarcz swojej latorośli kilka wartościowych wskazówek już na samym początku jej przygody z Internetem, by zapewnić jej bezpieczeństwo i nauczyć ją zasad kulturalnego zachowania.



Netykieta – zasady kulturalnego korzystania z Internetu dla dzieci
Media społecznościowe – chłopiec i dziewczynka robią selfie na ławce.

Media społecznościowe –co należy wiedzieć jako rodzic

Sieci społecznościowe stają się coraz ważniejsze dla dzieci i młodzieży. Są one nie tylko źródłem rozrywki, ale także pomagają nastolatkom odnaleźć swoją tożsamość i utrzymać kontakt z przyjaciółmi. Dlatego wyjaśniamy, jak można pomóc dziecku umiejętnie obchodzić się ze swoimi profilami na portalach społecznościowych i jakich zasad warto przestrzegać podczas korzystania z nich. Przedstawiamy również przegląd najpopularniejszych wśród młodzieży portali internetowych.



Czym są media społecznościowe
Wskazówka

Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do prywatnych zdjęć Twojej pociechy, pokaż jej, jaką opcję musi wybrać, by jej zdjęcia mogli zobaczyć np. tylko najbliżsi znajomi.

Platformy streamingowe: dzieci coraz chętniej oglądają filmy na życzenie.

Streaming a dzieci: jak ochronić najmłodszych widzów przed potencjalnymi zagrożeniami

Nieustannie przybywa filmów w sieci. Rozwijają się platformy z produkcjami kinowymi, rozrasta się oferta na YouTubie oraz zwiększa się ilość transmisji na żywo na Twitchu – dzieci i młodzież znajdują w Internecie niemal nieskończone zasoby rozrywki. Dla rodziców, zajętych codziennymi obowiązkami, wyzwaniem jest śledzenie filmów, seriali, teledysków i streamów. Aby uchronić dziecko przed konsumowaniem nieodpowiednich treści, warto skorzystać z naszych wskazówek. Ponadto pokazujemy ustawienia, dzięki którym serwisy streamingowe, YouTube i Twitch są dla nich bezpieczniejsze.



Streaming dla dzieci

Podsumowanie: zadbaj o bezpieczny Internet dla swojego dziecka

Edukacja medialna to dla dziecka niebywała okazja, by krok po kroku poznać możliwości wirtualnego świata, zrozumieć jego złożone procesy, a także nauczyć się korzystać z jego dóbr w sposób świadomy i bezpieczny. Dziś, w dobie cyfryzacji, ma to szczególne znaczenie, gdzie rozwijanie kompetencji cyfrowych od najmłodszych lat wydaje się być wręcz nieodzowne. Jednak edukacja medialna to nie tylko świadomie korzystanie ze współczesnych zdobyczy techniki i rewolucji cyfrowej. Kształtowanie kompetencji cyfrowych to również przekazywanie wiedzy o tym, że korzystanie z mediów wymaga sporej dawki rozwagi, dystansu i krytycyzmu. Jesteście gotowi na wspólne wyzwanie? Skorzystajcie z naszych wskazówek i wpoicie malcowi zasady samodzielnego i odpowiedzialnego posługiwania się Internetem i mediami cyfrowymi.

______________________________________________

Żródła:

https://www.schooleducationgateway.eu/pl/pub/resources/tutorials/digital-competence-the-vital-.htm

(dostęp 07.09.2022)

https://www.pcworld.pl/porada/Netykieta-w-serwisach-spolecznosciowych,372401,2.html

(dostęp 07.09.2022)

https://kmt.uksw.edu.pl/edukacja-medialna-cecha-nowoczesnego-spoleczenstwa-artykul

(dostęp 07.09.2022)

https://kobieta.onet.pl/dziecko/jak-uchronic-dziecko-przed-zagrozeniami-w-sieci/xtm8ebq

(dostęp 07.09.2022)

https://stawiamnaedukacje.pl/kompetencje-cyfrowe-czym-sa-i-jak-je-rozwijac/

(dostęp 07.09.2022)

Źródła zdjęć:

iStock.com/PeopleImages

iStock.com/lovro77

iStock.com/Jacob Ammentorp Lund

iStock.com/skynesher

iStock.com/Deagreez

iStock.com/Milko

iStock.com/PeopleImages

iStock.com/blackCAT

iStock.com/skynesher

Czy wiesz, że... Nowi uczestnicy otrzymują 10% zniżki na powitanie*

Dołącz teraz, aby skorzystać z ofert specjalnych i przywilejów uczestników programu!

Dołącz teraz

* Nasz rabat powitalny jest ważny przez 30 dni i może być wykorzystany tylko raz, w sklepach stacjonarnych C&A lub w sklepie internetowym C&A, oraz w naszej aplikacji. Minimalna wartość zamówienia wynosi 100 PLN. Nie może być łączony z innymi promocjami oraz rabatami C&A for you. Więcej informacji na temat warunków uczestnictwa można znaleźć na stronie www.c-and-a.com/pl/pl/shop/foryou#termsconditions

MastercardVisaPaypalPayUPrzedpłata przelewem bankowymPocztaPolskaGLSInPostOdbiór w sklepach C&A